Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to jeden ze sposobów na obniżenie rat za zaciągnięte wcześniej kredyty i pożyczki, na przykład na zakup sprzętu RTV i AGD, innych dóbr materialnych, wycieczek. Czy każdy może bez problemu otrzymać kredyt konsolidacyjny? Niestety nie. Renomowane banki mają stosunkowo mocno wyśrubowane przepisy dotyczące tego, jakie warunki należy spełniać, by otrzymać taki kredyt.

Kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Jednym z bardzo ważnych aspektów jest posiadanie mieszkania lub innej nieruchomości, która stanie się zabezpieczeniem dla banku udzielającego kredytu konsolidacyjnego. Jednym słowem jeżeli jest się właścicielem domu, apartamentu lub mieszkania, oraz spełnia się jeszcze kilka innych warunków, można ubiegać się o kredyt, składając odpowiedni wniosek w którymś z wybranych banków. Nawet w tak doskonałej sytuacji trzeba pamiętać jednak o tym, że bank zwykle nie udzieli kredytu na 100% wartości nieruchomości. W praktyce najczęściej jest to 70%.

Historia kredytowa

Posiadanie nieruchomości to jednak nie jedyny wymóg, ważna jest również pozytywna historia kredytowa. Pracownicy banku weryfikują to, czy ubiegający się o kredyt konsolidacyjny klient, spłaca swoje zadłużenia w terminie. Jeżeli zatem swoich długów nie regulujemy na czas, o kredyt konsolidacyjny możemy ubiegać się tylko i wyłącznie w instytucjach bez BIK. Mogą to być jakieś prywatne firmy, dla których historia kredytowa konkretnego człowieka nie ma żadnego znaczenia. Poza tym ważne jest również posiadanie stałego źródła dochodów. Najkorzystniejsza jest oczywiście umowa o pracę, bo gwarantuje ona wpłaty na konto każdego miesiąca. Kredyty konsolidacyjne są zatem udzielane tym osobom, które generalnie spłacają swoje zadłużenia, jednak kwoty zaczynają być dla nich odrobinę przytłaczające. Kredyt konsolidacyjny w renomowanym banku to nie jest zatem koło ratunkowe dla bankruta.