Od czego zależy oprocentowanie kredytu

Co musimy wiedzieć o oprocentowaniu kredytu? Czy to jedyny koszt związany z kredytem zaciąganym w banku?

Koszty kredytu

Oprocentowanie ma znaczny wpływ na ostateczny koszt kredytu, jednak nie jest jedynym kosztem. Jednym z najpopularniejszych rodzajów kredytu jest kredyt gotówkowy. Warto pamiętać, że nie zawsze niskie oprocentowanie oznacza najkorzystniejszą ofertę banku. Jak to wygląda w praktyce? Oprocentowanie to jeden z elementów kosztów kredytu, wraz z odsetkami. Zgodnie z ustawą, nominalne oprocentowanie kredytu gotówkowego nie powinno przekraczać czterokrotności stopy lombardowej (ustalonej przez NBP). Należy tu także wliczyć prowizję i opłaty za ubezpieczenie, co pozwoli otrzymać rzeczywiste oprocentowanie.
Dodatkowe koszty mogą wpłynąć na to, że ostateczna kwota do zapłaty będzie nieco wyższa niż w przypadku kredytów z wyższym oprocentowaniem. Zawsze należy sprawdzać oferty banku w dokładny sposób.

Oprocentowanie stałe kontra zmienne

Oprocentowanie stałe oznacza, że posiadamy stałą ratę od początku do samego końca spłaty. Całkowity koszt kredytu powinien być znany przez klienta podczas podpisywania umowy kredytowej.
W przypadku kredytu gotówkowego nie ma możliwości skorzystania ze zmiennego oprocentowania – takie narzędzie spotkamy w kredycie hipotecznym. Oznacza ono, że raty z miesiąca na miesiąc są nieco niższe – klient na początku płaci duże kwoty rat, aby dochodzić do coraz niższych poziomów.

RRSO

Warto zwrócić uwagę na kwestię związaną z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania (RRSO). Stanowi ona odzwierciedlenie faktycznej wysokości kwoty do spłaty. Bierze pod uwagę wszystkie koszty; prowizji, innych opłat, odsetek itp. Każda instytucja finansowa musi informować o wysokości rocznej stopy oprocentowania.