RRSO czy oprocentowanie? Na co zwracać uwagę obliczając ratę kredytu?

Wszystkie banki razem z ofertą kredytową prezentują sugerowaną ratę jaką trzeba będzie spłacać. Jeśli jednak na poważnie myślisz o kredycie to samodzielnie oblicz rate kredytu. Dzięki temu będziesz wiedział dokładnie, co i ile cię kosztuje i będziesz miał możliwość żeby dobrze przemyśleć czy ci się to opłaca. Jak to zrobić?

RRSO czy oprocentowanie?

Obliczanie raty kredytu jest dość skomplikowane. Trzeba wziąć pod uwagę oprocentowanie, prowizję banku, ewentualne ubezpieczenia oraz oczywiście – kapitał. Jest jednak parametr, który pozwala na szybkie porównanie kredytów bez obliczeń raty kredytu. Jest to RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Nie uwzględniają jej kalkulatory do wyliczeń kosztów kredytów ani wzory do obliczeń rat. RRSO to informacja dla klienta, która pozwala na szybką ocenę, który kredyt jest tańszy.

Oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie kredytu jest obok pożyczonego kapitału, najważniejszą składową raty kredytu. Oprocentowanie jest różne w każdym banku oraz jest zależne od rodzaju kredytu, a często też od długości spłaty i wysokości wkładu własnego. Najkorzystniej oprocentowane są kredyty hipoteczne, zwłaszcza jeśli kredytobiorca deklaruje wkład własny przynajmniej na poziomie 20%. Poziom oprocentowania dla tych kredytów jest narzucany przez Bank Centralny. Rozważając wzięcie kredytu, należy koniecznie przemyśleć wszystkie jego aspekty – cel, wysokość oraz możliwość spłaty. W zależności od tego, można rozważyć raty o stałej wysokości lub malejące. Raty malejące oznaczają, że najwyższe raty płaci się na początku spłacania kredytu, a im bliżej końca spłaty tym są one niższe. To rozwiązanie jest szczególnie często wybierane przez osoby, które wybierają kredyty o długim okresie spłaty, np. 30 lat. Dzięki temu, kredytobiorca na początku narzuca sobie duży rygor spłaty, który w czasie – maleje.