Najbardziej popularne rodzaje kredytów

Udzielanie kredytów to jedna z podstawowych usług oferowanych przez banki. Cieszą się one ogromną popularnością zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i wśród przedsiębiorców. Na jaki kredyt możemy w banku liczyć?

W ofercie banków działających na terenie Polski znajduje się kilkanaście rodzajów kredytów. Większość z nich proponuje klientom:

1.Kredyty gotówkowe – są udzielane na dowolny cel w formie gotówkowej. Aby bank udzielił klientowi kredytu gotówkowego musi on wykazać się zdolnością kredytową. Przed podjęciem decyzji bank sprawdza także, jaka jest historia kredytowa klienta.

2.Kredyty hipoteczne – w teorii są przeznaczone na dowolny cel. W zdecydowanej większości klienci decydują się na ten rodzaj kredytu, aby sfinansować z niego budowę lub kupno domu/mieszkania. Zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości. Stąd wzięła się nazwa tego kredytu.

3.Kredyty mieszkaniowe – są kredytami celowymi. Ze środków pochodzących z kredytu mieszkaniowego można sfinansować zakup mieszkania/domu. Środki mogą zostać przeznaczone także na zakup działki na budowę domu. Warunkiem uzyskania kredytu jest posiadanie wkładu własnego. Jego minimalna wysokość wynosi 10%.

4.Kredyt studencki – udzielany na preferencyjnych warunkach jedynie studentom i studentom studiów doktoranckich. Jest on nisko oprocentowany, a jego spłatę rozpoczyna się w okresie dwóch lat od daty ukończenia studiów.

5.Kredyty samochodowe – są formą kredytu gotówkowego. Należą do kredytów celowych. Środki z kredytu mogą zostać przeznaczone nie tylko na zakup samochodu, ale także innych pojazdów mechanicznych. Zabezpieczeniem kredytu jest zakupiony na kredyt pojazd. Do chwili spłacenia ostatniej raty właścicielem pojazdu pozostaje bank.

6.Kredyt konsolidacyjny – jest skierowany do osób, które zaciągnęły kilka kredytów i mają trudności z ich spłacaniem. Udzielenie kredytu konsolidacyjnego oznacza, że tych kilka kredytów zostaje połączonych w jeden. Klienci płacą jedną ratę, a nie kilka. Wysokość raty jest mniejsza.