Kilka przydatnych faktów o kredycie konsolidacyjnym

Łatwość z jaką banki udzielają dzisiaj kredytów sprawia, że są wśród nas osoby, które mają do spłacenia więcej niż jeden kredyt. W pewnym momencie kilka kredytów może stanowić zbyt duże obciążenie dla domowego budżetu. Możemy też mieć problem ze zorientowaniem się, kiedy przypada termin płacenia kolejnej raty. Rozwiązaniem, które banki mają do zaproponowania takim właśnie klientom jest kredyt konsolidacyjny.

Dlaczego warto korzystać z kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny bardzo ułatwia życie kredytobiorcom, którzy mają na swoim koncie kredytów. Z chwilą jego otrzymania tych kilka kredytów zostaje przez bank zamienionych w jeden. Najczęściej po takiej zamianie następuje spadek wysokości miesięcznych rat, wydłuża się także okres spłaty. Od chwili  jego otrzymania nie musimy już pamiętać, w jakim dniu miesiąca musimy zapłacić kolejną ratę ani też, w którym banku musimy to zrobić. Obowiązek regulowania rat przejmie na siebie bank.

Jak działa konsolidacja

Kredyt konsolidacyjny nie powoduje zmniejszenia wysokości posiadanych długów. Nadal swoje zadłużenie musimy spłacać, jednak na trochę bardziej korzystnych warunkach. Dlatego zanim bank zdecyduje się nam przyznać kredyt konsolidacyjny, musi ocenić naszą zdolność kredytową. Kredyt konsolidacyjny nie jest też kredytem, który otrzymamy od banku całkowicie za darmo. Z jego uzyskaniem związane są pewne koszty. Należy do nich:

  • bankowa prowizja;
  • oprocentowanie.

Warunki, które trzeba spełnić, by móc skonsolidować zadłużenie

Kredytobiorca ubiegający się o kredyt konsolidacyjny musi dostarczyć także wymagane przez bank dokumenty. Wśród nich nie może zabraknąć zaświadczenia o osiąganych dochodach. Bank będzie chciał mieć wgląd także do zwartych z innymi bankami umów kredytowych, które zamierzamy skonsolidować.

Termin oczekiwania na odpowiedź ze strony banku jest bardzo różny. Może wynieść zarówno kilka, jak i kilkanaście dni.
Bank może nam udzielić kredytu konsolidacyjnego w jednej z dwóch form:

Jaki kredyt zostanie przyznany zależy od naszej zdolności kredytowej.