Co zrobić, aby mieć dobrą historię kredytową?

Dobra historia kredytowa to taka, która zawiera informacje o terminowej spłacie rat wszystkich kredytów. Poniżej kilka wskazówek jak dobrze budować historię kredytową. 

Mądre korzystanie z kredytów

Każdy kredyt, który jest spłacany w terminie wpływa pozytywnie na naszą historię kredytową. Warto też zastanowić się nad zakupem jakiegoś sprzętu na raty lub posiadania karty kredytowej, szczególnie jeżeli w przyszłości chce się skorzystać z kredytu hipotecznego. Spłacając systematycznie drobne raty, buduje się obraz rzetelnego kredytobiorcy.

Wyrażenie zgody o przetwarzaniu danych o spłaconym już kredycie

Taka zgoda pozwoli instytucjom finansowym dowiedzieć się, że wcześniejsze kredyty były spłacane na czas. Jeżeli takiej zgody nie będzie, historia kredytowa będzie zawierać jedynie bieżące kredyty lub te spłacane z opóźnieniem.

Korzystaj z kredytów z umiarem – czyli nie bierz na raz zbyt wielu kredytów
Spłacanie kredytów na czas jest bardzo ważne, ale nie jest to jedyny czynnik, który wpływa na historię kredytową. Bank również weryfikuje w BIK jak wiele kredytów posiada się w tym konkretnym momencie, dzięki temu ocenia czy kolejny kredyt nie będzie zbyt dużym obciążeniem. Błędnym pomysłem jest spłacanie jednego kredytu, poprzez zaciągnięcie kolejnego, może spowodować to wpadnięcie w pętlę zadłużenia.  Jednak w przypadku posiadania kilku drobnych pożyczek, warto pomyśleć o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego w celu łatwiejszego ich uregulowania.

Kontrolowanie danych w BIK

Warto regularnie sprawdzać historię kredytową, dzięki temu można na bieżąco wychwycić nieprawidłowości. Można także sprawdzić co banki widzą na Twój temat – szczególnie warto kiedy planowane jest złożenie wniosku o kredyt. Jeśli mamy jednak z tym problem, trzeba poszukać innego rozwiązania, np. kredytu gotówkowego bez zaświadczeń. 

Kłopot ze spłatą, porozmawiaj z bankiem

Kiedy pojawią się wątpliwości co do spłaty raty, najlepiej skontaktować się z bankiem i wynegocjować nowe zasady spłaty rat. Im dłużej raty nie są spłacane, tym gorzej wygląda historia kredytowa.