Jak działa krajowy rejestr dłużników – KRD?

Nie wszyscy jeszcze zdają sobie sprawę, że KRD jest jedną z najstarszych instytucji finansowych. Jej zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych, związanych z sytuacją finansową zarówno potencjalnych klientów, jak i kontrahentów. Warto więc wiedzieć kto i w kiedy może być wpisanym do Krajowego Rejestru Dłużników.

krajowy rejestr dłużników

Kto może trafić do KRD?

Oczywiście nie każdy podmiot, który ma niezapłacone zobowiązania zostanie umieszczony w rejestrze Krajowego Rejestru Dłużników. Małe opóźnienie w spłacie, albo niewielka kwota nie jest równoznaczne ze znalezieniem swojego nazwiska w KRD.

Do baz KRD są wpisywane:

  • osoby fizyczne, których dług będzie wynosił przynajmniej 200 złotych,
  • firmy ze zobowiązaniami wynoszącymi więcej niż 500 złotych,

Pod warunkiem jednak, że opóźnienia w uregulowaniu długu będą wynosiły 90 dni.

Obowiązki wierzyciela względem dłużnika

Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że w ciągu pierwszych 60 dni wierzyciel jest zobowiązany wysłać swojemu dłużnikowi listownie wezwanie nie tylko do spłaty zobowiązania, ale również poinformować o zamiarze wpisania jego danych do Krajowego Rejestru Dłużników. Następnie, gdy po udzieleniu takiej informacji dłużnik nie spłaci swojego zobowiązania w ciągu 30 dni, może dojść do wpisu do Krajowego Rejestru Dłużników. Ponadto uregulowanie płatności w ciągu 14 dni pozwoli na wykreślenie dłużnika z Krajowego Rejestru Dłużników.

KRD jest zatem podstawowym narzędziem, które ułatwia weryfikację potencjalnych klientów oraz partnerów biznesowych. Trzeba jednak mieć świadomość, że korzystanie z raportów Krajowego Rejestru Dłużników będzie możliwe tylko po wykupieniu abonamentu.