Wiarygodność finansowa – co warto wiedzieć?

Kiedy konieczna jest wiarygodność finansowa i na czym ona polega? Zanim bank udzieli nam kredytu sprawdzi naszą zdolność kredytową. Na podstawie oceny zdolności kredytowej pracownik banku oceni, czy spłacimy nie tylko samą pożyczką, ale także naliczone przez bank odsetki. Co wpływa na naszą wiarygodność finansową, a tym samym co sprawia, że bank udzieli lub odmówi przyznania nam kredytu?

wiarygodność finansowa

Co sprawia, że jesteśmy dla banku wiarygodnym klientem?

Jeżeli chodzi o staranie się o kredyt, to wniosek w banku może złożyć praktycznie każdy. Ale nie każda osoba składająca wniosek o kredyt ten kredyt dostanie. Każdy bank ma w tym zakresie swoją własną politykę dotyczącą udzielania kredytów. Oczywiście dla banku wiążące są uregulowania prawne i rekomendacje udzielana przez Komisję Nadzoru Bankowego. Składając wniosek o udzielenie kredytu, musimy być przygotowani na szereg pytań ze strony banku.

Wiarygodność finansowa – co bank chce wiedzieć

Do najważniejszych pytań, na które każda osoba ubiegająca się o kredyt musi udzielić odpowiedzi należą następujące pytania:

  • o wysokość osiąganych dochodów
  • posiadany majątek własny
  • na jakiej umowie jesteśmy zatrudnieni
  • jak długo już pracujemy
  • z ilu osób składa się nasza rodzina
  • czy mamy już jakieś zobowiązania finansowe.

Na podstawie odpowiedzi na te pytania bank podejmie decyzję, czy może nam udzielić kredytu. Nie trzeba chyba dodawać, że odpowiadając na pytania udzielamy tylko prawdziwych informacji. Do wniosku o kredyt należy dołączyć także wymagane przez bank dokumenty. Na pewno bank zażąda od nas zaświadczenia o wysokości osiąganych dochodów.

Sprawdzenie historii i zdolności kredytowej

Bank sprawdza historię kredytową przyszłego kredytobiorcy na podstawie informacji gromadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej. W BIK znajdą się informacje na temat wcześniejszych zobowiązań finansowych. Podstawową rzeczą, która zainteresuje bank będzie sprawdzenie, czy regulowaliśmy je w terminie. Osoby, które swoje wcześniejsze zobowiązania finansowe regulowały terminowo w oczach banku stają się osobami wiarygodnymi finansowo, bank najprawdopodobniej nie odmówi im udzielenia kredytu.

Na koniec jest oceniana zdolność kredytowa kredytobiorcy. W tym celu bank potrzebuje danych dotyczących miesięcznych dochodów oraz zobowiązań jakie mamy. Dzięki nim bank ustali jak wysoką ratę możemy spłacać. Im wyższa zdolność kredytowa, tym wyższą ratę opłacimy i tym wyższy kredyt możemy otrzymać. Wstępną analizę możemy dokonać sami korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej online. Jednak nie warto przepłacać i warto poszukać kredytu, w którym będziemy spłacać jak najniższe raty.