Jakie pułapki zwiększają koszta kredytu

Obecnie coraz trudniej znaleźć osobę, która chociaż raz nie zaciągała jakiegokolwiek kredytu. Polacy powszechnie żyją już na kredyt i nikogo to nie dziwi. Decydując się na kredyt, trzeba jednak pamiętać, że musi to być decyzja w pełni przemyślana i poprzedzona racjonalną analizą. W przeciwnym wypadku można wpędzić się w poważne tarapaty. Na klientów banków czeka bowiem mnóstwo pułapek zwiększających koszta kredytu.

koszta kredytu

Droższy produkt

Trzeba pamiętać, że banki dzisiaj bardzo mocno stawiają na reklamę. A w niej eksponują to, co dla klienta jest najbardziej korzystne. I tak w przypadku sprzedaży ratalnej możemy na przykład natknąć się na barierę w postaci wyższej ceny produktu. Sam kredyt objęty jest zerowym lub bardzo niskim oprocentowaniem. Ale już za produkt trzeba zapłacić więcej, aby taka promocja kredytowa w ogóle nas objęta. Warto na to uważać, bo w ostatecznym rozrachunku może okazać się, że bardziej opłacalne byłoby wyższe oprocentowanie. Sprawdź również czy kredyt celowy jest opłacalny.

Opłata za przedłużenie kredytu

Zaciągnięty kredyt to zobowiązanie, które trzeba spłacić. Biorąc kredyt, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, co będzie się działo z nami w późniejszym okresie. Może okazać się, że z różnych powodów mamy trudności ze spłatą kolejnych rat. Wówczas możliwe jest wydłużenie czasu spłaty kredytu. Ale tu uwaga: wiele banków stosuje wówczas dodatkowe opłaty, które zwiększą koszt kredytu. W praktyce oznacza o tyle, że za przedłużenie kredytu trzeba po prostu zapłacić. Zobacz również jak oprocentowanie kredytu wpływa na jego całkowity koszt.

Dodatkowe koszta kredytu – ubezpieczenie

Trafiamy na naprawdę tani kredyt, który wydaje się nam być bardzo atrakcyjny. Kiedy jednak wgłębiamy się w ofertę, okazuje się, że kredyt związany jest z koniecznością opłacenia niemałego ubezpieczenia kredytu. Co więcej, wiele banków nie informuje swoich klientów o tym, że mają oni prawo do wyboru ubezpieczyciela, narzucając im usługi firmy, z którą nawiązali współpracę. W efekcie okazuje się, że tani kredyt przestaje być tani.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, koniecznie trzeba dokładnie przeczytać umowę, nie pomijając przy tym nawet tych zapisów, które zrobiono malutkim druczkiem. Tylko wówczas mamy pewność, że znamy umowę i dokładnie wiemy, jakie będą całkowite koszta kredytu.