Kalkulator zdolności kredytowej – wygodne narzędzie finansowe w internecie

Kalkulator zdolności kredytowej to nieodzowna pomoc dla każdej osoby, która planuje wziąć kredyt lub pożyczkę. Pozwoli on w prosty, szybki, a przede wszystkim bezpłatny sposób określić, jaką zdolność kredytową się posiada. Umożliwi to na sprawdzenie, czy stać nas na wymarzony kredyt. Kalkulator zdolności kredytowej podpowie też o kredyt, w jakiej wysokości można się starać. Jak skorzystać z tego narzędzia?

Z kalkulatora zdolności kredytowej może skorzystać każdy. Jest to bezpłatne narzędzie, którego obsługa jest prosta i intuicyjna. Pomoże on wyliczyć zdolność kredytową bez wychodzenia z domu. Najlepiej z kalkulatora zdolności finansowej skorzystać jeszcze przed złożeniem wniosku, kiedy ma się wątpliwości czy bank lub firma pożyczkowa udzieli wsparcia. Nasza zdolność kredytowa ma wpływ na nasza wiarygodność finansowa, którą sprawdzają banki.

Jak korzystać z kalkulatora zdolności kredytowej?

Aby z pomocą kalkulatora wyliczyć swoją zdolność kredytową, wystarczy wpisać podstawowe dane potrzebne do jej obliczenia. Najważniejsze jest prawidłowe i dokładne podanie miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego, a w następnych krokach wpisanie ilości osób w gospodarstwie domowym i stałych wydatków ponoszonych co miesiąc, na które składają się np. limity na kartach kredytowych, raty kredytów i innych pożyczek, opłaty itd.  Oprócz tego kalkulator zdolności kredytowej do obliczeń będzie potrzebował informacji, o jaki kredyt się stara – a więc danych o okresie kredytowania, wysokości oprocentowania nominalnego, typie rat, czy wysokości RRSO. Wszystkie te dane pozwolą na dokonanie stymulacji zdolności kredytowej w kilka chwil. Otrzymany wynik pokazuje maksymalną kwotę kredytu, o jaką można się ubiegać.

Więcej na temat oprocentowania kredytu znajdziesz w artykułach – Czym jest oprocentowanie kredytu oraz Od czego zależy oprocentowanie kredytu.

Niska zdolność kredytowa – co dalej?

Jeśli kalkulator wykaże, że nie stać nas na spłatę tak wysokiej raty, warto pomyśleć jak poprawić zdolność kredytową.  Można to zrobić na kilka sposobów, dopiero potem składać wniosek kredytowy. Szybkim sposobem na zwiększenie swojej zdolności kredytowej jest spłata innych zobowiązań zamknięcie linii kredytowej i rezygnacja z kart kredytowych. Można również wystąpić o pożyczkę z inną osobą (wtedy dochody miesięczne będą się sumować), wydłużenie okresu kredytowania.

Kalkulator zdolności kredytowej – czy warto z niego korzystać?

Należy pamiętać, że wyliczenia internetowego kalkulatora zdolności kredytowej nie są dla banku zobowiązujące. Każda instytucja ma własne procedury związane z obliczaniem zdolności kredytowej. Warto jednak z narzędzia skorzystać na wstępnym etapie szukania kredytu gotówkowego czy hipotecznego, aby dowiedzieć się, czy dostanie pożyczki, jest wogóle możliwe i w jakiej wysokości.