Co wpływa na całkowity koszt kredytu samochodowego?

Zakup nowego samochodu wymaga poniesienia znacznych kosztów. Wielu osób nie stać jednak na zakup pojazdu za gotówkę. Mogą one skorzystać z szerokiej oferty kredytów na samochód. Kredyt na samochód jest jednym z tych celowych. Można zaciągnąć go, kupując auto nowe lub używane. Jaki jest jednak koszt kredytu samochodowego i co wpływa na jego wysokość?

koszt kredytu samochodowego

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to jeden z najpopularniejszych kredytów bankowych. Udzielany jest na nabycie auta lub innego pojazdu. Pieniądze z pożyczki można wykorzystać na zakup motocykla, kampera, skutera, quada, przyczepy, traktora, maszyny budowlanej, łodzi motorowej. Zgodnie z prawem kredyt samochodowy może być wykorzystany na kupno każdego pojazdu posiadającego ważny dowód rejestracyjny. Nie ma znaczenia czy pojazd jest nowy, czy używany. Najpierw jednak zobacz co warto wiedzieć przed zakupem samochodu.

Ile kosztuje kredyt samochodowy?

Koszt kredytu samochodowego to jeden z najważniejszych jego czynników. Pozwala on określić, czy zakup samochodu na raty jest opłacalny. Na wysokość kredytu samochodowego wpływa wiele elementów m.in. oprocentowanie, prowizja, rodzaj i ilość rat, okres kredytowania, ubezpieczenie kredytu. Wszystkie te elementy wpływają na całkowity koszt kredytu samochodowego i ujęte są zbiorczo pod wskaźnikiem RRSO.

Co wpływa na koszt kredytu samochodowego?

Całkowity koszt kredytu samochodowego (RRSO) to nie jedyne wydatki, jakie należy ponieść, decydując się kupić samochód na raty. Do kosztu kredytu należy również doliczyć ubezpieczenie autocasco. Jest ono wymagane przez bank lub firmę pożyczkową jako forma zabezpieczenia. Niskie koszty kredytu samochodowego można uzyskać, jeśli dysponuje się wysokim wkładem własnym, kupuje samochód o dużej wartości, a w przypadku pojazdu używanego decyduje na zakup tego stosunkowo młodego. Koszt kredytu samochodowego rośnie wraz z wiekiem kupowanego pojazdu. Należy pamiętać, że banki nie udzielają kredytów na zakup pojazdów starszych niż 15 lat.

Koszt kredytu samochodowego uzależniony jest też od jego typu. Banki udzielają kilku rodzajów kredytów samochodowych. W ofercie można znaleźć kredyty standardowe, jedno ratalne, balonowe.

Warto również sprawdzić jak oprocentowanie wpływa na koszt kredytu.

Jak sprawdzić koszt kredytu  na samochód?

Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu samochodowego, warto skorzystać z porównywarek kredytów bankowych. Zbierają one wszystkie dostępne na rynku propozycje banków i firm pożyczkowych i pozwolą szybko, sprawnie i bezpłatnie je porównać. Porównywarki kredytów samochodowych pozwalają sprawdzić, jaki jest całkowity koszt kredytu, a także wysokość poszczególnych elementów pożyczki. Koszt kredytu samochodowego to nie jedyne, co można wyczytać z porównywarki. Poinformują one również o dokumentach, które należy zgromadzić, ubiegając się o kredyt samochodowy, czasie rozpatrywania wniosku i innych kwestiach technicznych.