Najkorzystniejszy kredyt gotówkowy – jak wybrać?

Klienci zainteresowani kredytami, najczęściej sprawdzają oferty instytucji bankowych zwracając uwagę na ich oprocentowanie. Dla wielu osób właśnie ten parametr jest czynnikiem decydującym o wyborze kredytu. Okazuje się jednak, że taki produkt finansowy wiąże się z koniecznością opłacenia wielu dodatkowych kosztów i opłat. Warto poznać te dodatkowe elementy, aby wiedzieć w jaki sposób wybrać najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dopasowany do własnych wymagań.

Kredyty gotówkowe są produktami finansowymi stanowiącymi bardzo popularne źródła finansowania różnych zakupów czy też nagłych wydatków. Stanowią one również najlepszy i największy zarobek dla instytucji bankowych. Nic więc dziwnego, że banki kładą duży nacisk na promowanie takich ofert. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy wybierając kredyt dla siebie.

najkorzystniejszy kredyt gotówkowy

Kontrola własnego budżetu to podstawa

Podstawową sprawą jest analiza własnej sytuacji finansowej i dostępnego budżetu. Na kredyt nie mają szans osoby, które posiadają wpisy w Biurze Informacji Kredytowej, ponieważ wszystkie banki sprawdzają tą bazę. Jeśli jednak posiadamy odpowiednie zarobki oraz korzystną historię kredytową w BIK i nie zwlekaliśmy ze spłacaniem innych zobowiązań, wówczas szansa na kredyt jest bardzo spora.

Jeśli chcesz wiedzieć co zrobić by mieć by mieć dobra historię kredytową, sprawdź ten artykuł.

Najkorzystniejszy kredyt gotówkowy – wybór poprzez sprawdzanie i porównywanie ofert

Aby znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy dopasowany do własnych potrzeb, konieczne jest sprawdzenie nie jednej, a kilku albo nawet kilkunastu ofert bankowych. Istotne jest, aby sprawdzić:

  • RRSO,
  • odsetki,
  • prowizje bankowe,
  • czy też ewentualne zabezpieczenia kredytu.

Zobacz jakie są różnice między oprocentowaniem a RRSO i na co zwrócić uwagę obliczając ratę kredytu.

Ważna jest całkowita kwota do spłaty oraz okres kredytowania. Samodzielne sprawdzanie ofert w konkretnych bankach jest czasochłonne, dlatego warto skorzystać ze specjalnych internetowych kalkulatorów, rankingów oraz stron oferujących porównywanie kredytów gotówkowych w różnych instytucjach bankowych. Dzięki nim można szybko i bezproblemowo wybrać najkorzystniejszy kredyt gotówkowy dopasowany do własnych potrzeb.

Dodatkowe opłaty kredytowe

Warto zwracać uwagę na kalkulatory i porównywarki, które uwzględniają nie tylko oprocentowanie, ale również inne istotne koszty i opłaty. Oprócz odsetek, banki wprowadzają opłaty za udzielenie kredytu, różnego rodzaju prowizje czy też obowiązkowe ubezpieczenia. Te wszystkie opłaty, razem z odsetkami są określane w ramach parametru RRSO. Im jest on wyższy tym realny koszt kredytu jest również wyższy. Powinno się więc porównywać oferty banków pod względem proponowanej rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania obejmującej wszystkie koszty i opłaty.