Jak sprawdzić swoją historię w BIK za darmo?

Baza danych BIK zawierająca informacje na temat klientów banków i firm pożyczkowych, które współpracują z takim biurem. Dzięki informacjom na temat zaciągniętych zobowiązań czy też opóźnień w spłacie, banki mogą weryfikować swoich klientów. Sprawdzają jaka jest ich historia kredytowa i oceniają ich zdolność kredytową. Ma ona decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu lub nieprzyznaniu kredytu.

Okazuje się, że dostęp do danych finansowych zbieranych przez Biuro Informacji Kredytowej mają nie tylko banki, ale również klienci, którzy chcą sprawdzić swoją sytuację i ocenić czy mają szansę na kredyt lub dowiedzieć się co muszą zrobić albo zapłacić, aby poprawić swoją zdolność kredytową. Warto więc zainteresować się tym, jak sprawdzić BIK.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy stać Cię na dane zobowiązanie finansowe skorzystaj z wygodnego narzędzia internetowego jakim jest kalkulator zdolności kredytowej.

Weryfikacja tożsamości jest bardzo istotna

Każdy klient ma prawo do wglądu w swoje dane (darmowego lub płatnego w zależności od częstotliwości wnioskowania o raporty). Można to zrobić drogą internetową, jednak przed otrzymaniem pierwszego raportu należy zweryfikować swoją tożsamość. Można to zrobić podając dane z dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu tożsamości oraz robiąc przelew weryfikacyjny na konto BIKu z rachunku zarejestrowane na własne, prawidłowe dane z dowodu tożsamości. Drugą opcją jest podanie specjalnego kodu, który zostanie wysłany listem poleconym na adres klienta wskazany w dokumencie tożsamości.

Nasze dane w BIK mają ogromny wpływ na naszą wiarygodność finansową, którą bardzo dokładnie analizuje bank przed przyznaniem kredytu.

Sprawdź BIK za darmo – jak to zrobić?

Każdy zweryfikowany klient jest ustawowo uprawniony do otrzymania raz na pół roku, na własny wniosek, darmowego raportu z BIKu. Warto więc regularnie wnioskować o takie informacje, ponieważ nic one nie kosztują, a można bardzo dobrze przeanalizować swoją sytuację i podjąć odpowiednie kroki mające na celu poprawę zdolności kredytowej. Jeśli chcemy sprawdzać wiarygodność kontrahentów lub wnioskujemy o własne dane częściej niż co 6 miesięcy, wówczas należy liczyć się z koniecznością wykupienia odpowiedniej, płatnej usługi.

Jeśli chodzi o raport darmowy, wystarczy wykorzystać jedną z poniższych metod, aby go uzyskać:

  • osobiste złożenie wniosku w centrum obsługi klientów Biura Informacji Kredytowej,
  • złożenie wniosku do Biura Informacji Kredytowej drogą pocztową,
  • przesłanie wniosku do Biura Informacji Kredytowej pocztą elektroniczną z podpisem kwalifikowanym,
  • przekazanie wniosku z wykorzystaniem konta założonego na Portalu BIK.

Po rozpatrzeniu wniosku, odpowiednie dane zostaną przekazane do klienta. Cały proces jest bezproblemowy, a dzięki rozwiązaniom internetowym, można załatwić wszystko bez konieczności wychodzenia z domu. Sprawdź, co zrobić by mieć dobrą historię kredytową.