Raty balonowe na samochód – czym się charakteryzują

Rata balonowa to ta postrzegana za najatrakcyjniejszą przy kredycie samochodowym. Kryje się pod nią nietypowa forma spłaty zobowiązania. Na czym ona polega i kiedy warto zdecydować się na kredyt balonowy?


Kredyt na samochód – wiele możliwości

Decydując się na zakup pojazdu na kredyt, ma się wiele opcji. Zaciągnąć można zarówno kredyt, jak i pożyczkę. Poszczególne produkty finansowe różnią się od siebie parametrami m.in. typem rat. Możliwe jest więc zaciągnięcie kredytu samochodowego z ratami stałymi, malejącymi lub balonowymi. Te ostatnie są uważane za szczególnie korzystne. Wiele osób nie wie jednak, na czym one polegają, dlatego na wstępie rezygnuje z dziwnie brzmiącego rozwiązania. Niezależnie na jaki rodzaj rat kredytowych się zdecydujemy, warto dokładnie sprawdzić jaki będzie całkowity koszt naszego kredytu.

Na czym polega kredyt balonowy?

Kredyt balonowy jest ściśle związany z zakupem samochodu. Zaciąga się go na 3—5 lat. Charakteryzuje się tym, że należy posiadać niewielki wkład własny. Mimo tego większość rat kredytu jest niewysoka. Wynika to z tego, że większość zobowiązania spłaca się w ostatniej racie tzw. racie balonowej. Jej wysokości może wynosić 10-20% przy kredycie na 5 lat i ok. 50% przy kredycie zaciągniętym na 2 lata.

Zobacz również artykuł – Pojawienie się dziecka a zmiana samochodu.

Raty balonowe – czym się charakteryzują?

O tym, kiedy rata balonowa będzie spłacona, decyduje sam klient, w czasie ustalania warunków zadłużenia. Raty balonowe to tzw. raty z wykupu. Kiedy przyjdzie czas jej spłaty, to kredytobiorca ma aż kilka możliwości. Pierwszą jest oddanie używanego dotąd pojazdu dilerowi – w większości przypadków odkupują oni samochód po cenie rynkowej. Wybierając to rozwiązanie, od razu możliwością podpisać kolejną umowę na nowy pojazd np. z nowszym rocznikiem czy lepiej wyposażony. Kolejną możnością jest pozostawienie samochodu nabytego na kredyt i rozłożenie rat balonowych na dogodne w spłacie raty. W końcu kredytobiorca może jednorazowo płacić ratę balonową i ostatecznie zamknąć kredyt.

Zobacz jak wybrać najniższe raty i sprawdź kalkulator kredytowy.

Jak uzyskać kredyt z ratami balonowymi?

O kredyt z ratami balonowymi może starać się zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca. Finansowanie na tych zasadach udzielane jest przez bank. Warunki jego otrzymania są podobne jak w przypadku innych kredytów. Oznacza to, że przyszły pożyczkodawca musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową oraz przedstawiać wymagane przez instytucję bankową dokumenty.

Co warto jeszcze wiedzieć przed zakupem samochodu? Sprawdź w tym artykule.

Zalety rat balonowych

Raty balonowe mają wiele zalet. Przekłada się to na ich dużą popularność. Wskazuje się, że w Europie Zachodniej ponad 70% samochodów na kredyt nabytych jest właśnie w formie kredytu balonowego. Osoby, które się na niego zdecydowały, doceniają przede wszystkim niski wkład własny, który trzeba posiadać, stosunkowo niewielkie raty miesięczne oraz możliwość rozwiązania ostatecznej spłaty kredytu na kilka sposobów.