Kalkulator kredytowy – sprawdź symulacje swojego kredytu

Koszty zaciąganego kredytu najlepiej poznać jak najszybciej – już na etapie poszukiwania oferty finansowania. Pozwoli to podjąć najlepszą decyzję i zaciągnąć kredyt o najbardziej atrakcyjnych warunkach finansowych. W celu poznania kosztów kredytu warto przeprowadzić symulacje. Wykorzystać można do tego kalkulator kredytowy. Co on pomoże wyliczyć?

kalkulator kredytowy

Symulacja kosztów kredytu

Kredyt bez względu na to, czy zaciągany jest na krótki, czy długi czas, jest znaczącym obciążeniem dla domowego budżetu. Zaciągnięty nieodpowiedzialnie bez zbadania czy ratę będzie można spłacać bez przeszkód, może przyczynić się do poważnych problemów. W związku z tym przed zaciągnięciem zobowiązania finansowego dobrze jest poznać jego całkowite oraz miesięczne koszty. Pomoże to ustalaniu, czy kredyt będzie można spłacić w wyznaczonym terminie i nie stanie się on zbyt dużym obciążeniem dla finansów osobistych. Zanim to zrobimy warto również sprawdzić, co może wpływać na zwiększenie kosztów kredytu.

Jak przeprowadzić symulację kosztów kredytowych?

Dziś przeprowadzenie symulacji kredytowej jest bardzo proste. Każdy może to zrobić samodzielnie, z domowego komputera czy telefonu. Za symulacje nie trzeba więc płacić finansowym ekspertom. Możliwość samodzielnego sprawdzenia, ile kosztować będzie kredyt, jest możliwe dzięki ogólnodostępnym kalkulatorom kredytowym. Są to narzędzia internetowe, które na podstawie zastosowanego algorytmu wyliczają wysokość kosztów kredytowych. Przygotowując się do zaciągnięcia kredytu warto również obliczyć wysokość miesięcznych zobowiązań korzystając z kalkulatora rat kredytowych.

Co obliczy kalkulator kredytowy?

Kalkulator kredytowy pomoże w obliczeniu dwóch podstawowych kosztów zaciąganego zobowiązania. Pierwszym jest całkowity koszt kredytu, drugim wysokości miesięcznej raty. Aby móc poznać wysokości tych parametrów do kalkulatora należy wpisać podstawowe informacje o kredycie takie jak: wysokość pożyczanego kapitału, typ rat, oprocentowanie, prowizję banku, ilość rat (okres kredytowania). Co ważne do kalkulatora kredytowego nie ma konieczności (a nawet możliwości) wpisywania danych osobowych czy innych informacji wrażliwych. Korzystając z tego typu narzędzi finansowych, można również sprawdzić, czy będzie nas stać na dany produkt finansowy. W tym celu najlepiej skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej.

Ile kosztuje kredyt?

Wynik otrzymany w wyniku obliczeń kalkulatora kredytowego pozwoli poznać orientacyjne koszty. Ostateczne to zawsze te podane przez bank i wpisywane do umowy. Należy pamiętać, że chcąc poznać jak najdokładniejszy koszt kredytu, trzeba podać aktualne dane bez błędów. Elementy, które będą wpływać na cenę kredytu to prowizja, oprocentowanie, rodzaj rat, ubezpieczenie kredytu, okres kredytowania, wysokości pożyczonego kapitału. W przypadku kredytu hipotecznego duże znaczenie ma też wysokości wkładu własnego, wykupione ubezpieczenie, koszty wyceny przeprowadzonej przez rzeczoznawcę majątkowego, opłata rekompensacyjna. Sprawdź również, jak wybrać najkorzystniejszy kredyt gotówkowy.