Czym charakteryzuje się kredyt celowy?

Kredyt celowy to jeden z produktów bankowych. Charakteryzuje się tym, że środki pozyskane w jego ramach muszą być przeznaczone na określony cel. Co więcej, informacja o tym, jaki będzie to cel, jest zawierana w umowie kredytowej, a bank ma prawo sprawdzić, czy kredytobiorca faktycznie wydał pieniądze zgodnie z przeznaczeniem. Co jeszcze warto wiedzieć o kredycie celowym?

Rodzaje kredytu celowego

Kredyt celowy to wbrew pozorom bardzo popularny produkt. Występuje on w wielu wariantach. Wrzód tych najpopularniejszych wymienić można kredyt hipoteczny (na zakup mieszkania, budowę dom) i kredyt samochodowy. Jednak rodzajów zobowiązań celowych jest o wiele więcej. Do kredytów celowych zalicza się też kredyt studencki, kredyty konsolidacyjne, a nawet zakupy na raty.

Wynika to z tego, że wszystkie te kredyty zaciągane są na konkretny cel, którego realizację kredytobiorca może łatwo udowodnić. Należy pamiętać, że kredyty celowe udzielane są na bardzo różnych warunkach, różne są też metody jego spłacania. To jednak co je łączy to fakt, że są zazwyczaj tańsze niż kredyty gotówkowe, przy których celu nie trzeba wskazywać.

Dlaczego warto zaciągnąć kredyt celowy?

Banki od dawna zachęcają swoich klientów do zaciągania kredytów celowych. Argumentują to tym, że są one mniej ryzykowne, a także bardziej opłacalne. Dzięki temu, że ryzyko ich udzielania jest praktycznie minimalne, to instytucja kredytująca może zaoferować niższe oprocentowanie, co automatycznie zmniejsza całkowity koszt długu. Co więcej, w ramach kredytu celowego można zaciągnąć dług w wyższej wysokości niż w przypadku kredytu gotówkowego. Plusem jest też wydłużony okres kredytowania.

Zobacz, czy kredyt celowy jest opłacalny?

Jakie są warunki udzielenia kredytu celowego?

Kredyt celowy jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które wiedzą, na co chcą przeznaczyć uzyskane środki. Wynika to z tego, że muszą one szczegółowo udokumentować swoje wydatki i przedstawić je bankowi.  Dokumentem potwierdzającym realizację celu wpisanego do umowy kredytowej są np. faktury czy rachunki.

Kredyt celowy udzielany jest na podobnych warunkach jak inne kredyty. Oznacza to, że należy wypełnić wniosek, dostarczyć wymagane przez bank dokumenty, potwierdzić swoją zdolność kredytową. Bank rozpatruje wniosek, biorąc pod uwagę zdolność do spłacenia długu, a także dotychczasową historię kredytową. Ocena zdolności kredytowej przy pożyczce celowej jest standardowa.

Ile kosztuje kredyt celowy?

Koszty kredytu celowego są zazwyczaj niższe niż tego gotówkowego. Nie oznacza to jednak, że bank udziela pożyczki za darmo. Elementy wpływające na ostateczną cenę są właściwie takie same jak w przypadku innych kredytów i zalicza się do nich: odsetki, prowizje, koszty ustanowienia zabezpieczenia, ewentualne ubezpieczenia kredytu.  Zanim zaciągniesz zobowiązanie finansowe, skorzystaj z kalkulatora kredytowego i sprawdź symulacje kredytu.