Dlaczego korzystamy z kredytów?

Przed powstaniem banków ludzie korzystali z lichwy, czyli dwustronnej umowy między potrzebującym i mającym gotówkę. Pojawienie się banków spowodowało prawne uregulowania instytucji finansowych pożyczających pieniądze a kredytobiorcą. Dlaczego jednak tak chętnie korzystamy z kredytów?

Na co najczęściej zaciągane są kredyty?

Oczywiście najczęściej są to dobra konsumpcyjne o mniejszej lub większej wartości. Rzadko zaciągamy kredyt na kształcenie (w przeciwieństwie do Amerykanów), ale coraz częściej na leczenie w prywatnych klinikach na zabiegi nierefundowane przez NFZ, np. stomatologicznych.

Podstawowym powodem korzystania z kredytu są:

• wysoki koszt zakupu lub usługi,
• sytuacja awaryjna (zepsuty telewizor, pralka, lodówka).

W przypadku pierwszym zgromadzenie odpowiedniej sumy wymaga dłuższego okresu czasu, najczęściej kilku lub kilkunastoletniego. Łatwiej jest spłacać raty miesięczne i cieszyć się samochodem. Jeśli chcesz mieć własne auto, zobacz co warto zrobić przed zakupem samochodu, by znaleźć najlepszy kredyt na ten cel.

W przypadku drugim to sytuacje nagłe, nieprzewidziane, nie zawsze dysponujemy wtedy odpowiednią gotówką. Zakup na kredyt trwa kilkadziesiąt minut i towar dostarczany jest natychmiast. Na odłożenie gotówki trzeba poczekać do kolejnej wypłaty.

Zanim podejmiemy jakiekolwiek zobowiązanie finansowe, sprawdź jakie pułapki zwiększają koszt kredytu.

Kredyty celowe

To kredyty przeznaczony na zakup konkretnego produktu. Kredytobiorca nie otrzymuje od banku bezpośrednio pieniędzy, ale są one przelewane na konto kontrahenta. Zaletą tej formy kredytowania są niższe koszty niż w przypadku kredytów gotówkowych. Wynika to z tego, że kredyt bezgotówkowy obarczony jest znacznie mniejszym ryzykiem dla banku. Do momentu jego spłacenia, to bank jest dysponentem przedmiotu kredytowania. Zobacz również, czym charakteryzuje się kredyt celowy.

Zaletą kredytu celowego są nie tylko niższe koszty, ale także znacznie mniejsze formalności i krótki czas oczekiwania na decyzję banku. Sprawdź, czy kredyt celowy jest opłacalny.