Pomoc w spłacie kredytu podczas COVID-19 – co oferują banki

Spowolnienie gospodarki jest wynikiem przymusowej kwarantanny. W jej czasie wiele firm zostało zamkniętych lub znacznie ograniczyło swoją działalność. Dla wielu osób oznacza to spadek dochodów lub ich całkowitą utratę. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby, które muszą spłacać kredyt. W ich przypadku regulowanie rat na czas jest niemożliwe. Pomoc w spłacie kredytu oferują im banki. Na czym ona polega?

Co rekomenduje Związek Banków Polskich?

Pandemia koronawirusa w znaczny sposób wpłynęła na płynność finansową domowych gospodarstw. Wraz z obniżeniem dochodu u wielu z nich pojawił się problem terminowego regulowania rat. Wiele kredytobiorców obawia się, że przez pandemię i kwarantannę nie będą w stanie spłacić swoich zobowiązań. Zaznaczają, że potrzebna będzie im pomoc w spłacie kredytu. Na ich postulaty postanowił odpowiedzieć Związek Banków Polskich. Rekomenduje on instytucjom kredytującym, aby udzieliły pomocy osobom spłacającym kredyt, które wpadły w kłopoty finansowe z powodu obecnej sytuacji. Swój apel kieruje przede wszystkim do tych banków, które w umowach nie przewidziały tzw., wakacji kredytowych. Na apel ZBP odpowiedziało już wiele instytucji. Wszystkie z nich swoim klientom proponują szereg ułatwień w spłacie długu. Propozycje różnią się od siebie, ponieważ Związek Banków Polskich nie może nic nakazywać, a jedynie zachęcać.

Pomoc w spłacie kredytu – na czym polega?

Pomoc w spłacie kredytu proponowana przez banki to przede wszystkim odroczenie spłaty rat. Większość banków proponuje odroczenie na okres maksymalnie 3 lub 6 miesięcy. Wakacje kredytowe mogą obejmować zawieszenie płatności całości raty lub tylko części kapitałowej. W przypadku tego drugiego rozwiązania kredytobiorca nadal będzie musiał spłacać odsetki od zaciągniętego długu. Niektóre z instytucji kredytujących pozwalają klientom wybrać, czy decydują się na pierwszą, czy na drugą opcję i od tego uzależniają okres zawieszenia spłaty kredytu. Różnice w pakietach pomocowych poszczególnych banków dotyczą też przedłużenia okresu kredytowania. W części instytucji wakacje kredytowe oznaczają wydłużenie okresu kredytowania, a więc spłaty długu, w innych nie jest to możliwe.

Sprawdź, czy warto zawiesić spłatę kredytu na czas epidemii koronawirusa.

Kredytobiorca musi jednak pamiętać, że pomoc nie jest udzielana automatycznie. Aby mogło dojść do zawieszenia spłaty, kredytodawca musi wystąpić z odpowiednim wnioskiem. Jest on rozpatrywany przez bank zgodnie z wytycznymi wewnętrznego regulaminu. Największe szanse na pomoc mają te osoby, które do tej pory raty kredytu płaciły regularnie, bez opóźnień.

Pomoc dla kredytobiorców bez kosztów

Dużą pomocą dla kredytobiorców jest też to, że wiele banków zadeklarowało, że za wakacje kredytowe nie będzie pobierać prowizji i dodatkowych opłat. Nie wszystkie banki jednak się na to zdecydowały. Zanim więc zdecyduje się na wakacje kredytowe, dobrze jest sprawdzić dokładnie ofertę pomocy.

Jak się starać o pomoc w spłacie kredytu?

Oddziały stacjonarne banków z powodu pandemii są zamknięte. Klienci o pomoc w spłacie kredytu mogą się więc starać online. Procedura ma być uproszczona. Wnioski składać będzie można przez swoją bankowość elektroniczną lub telefonicznie. Z tej drogi składania potrzebnych dokumentów skorzystać będą mogły zarówno osoby z kredytami gotówkowymi, jak i hipotecznymi, firmowymi czy na samochód.  Pomoc dla kredytobiorców bez kosztów

Dużą pomocą dla kredytobiorców jest też to, że wiele banków zadeklarowało, że za wakacje kredytowe nie będzie pobierać prowizji i dodatkowych opłat.