Prześwietlamy kredyt na samochód

Kupno wymarzonego samochodu jest dziś o niebo łatwiejsze niż 10 lat temu. Nawet jeśli nie mamy gotówki, możemy kupić auto na kredyt. Na rynku jest szeroka gama ofert kredytów na samochód. Co wyróżnia kredyt samochodowy, jaki jest najlepszy kredyt na samochód i jak go wybrać?

Kredyt na samochód – gotówkowy czy samochodowy?

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym i formą finansowania pojazdu. Oznacza to, że bank udziela klientowi pożyczki na określony cel,  w tym przypadku na kupno auta. Można się o niego starać w banku, ale również w autoryzowanym salonie danej marki, w którym zamierzamy kupić auto. Salony często współpracują z popularnymi bankami, a niektóre mają nawet własny bank, np.. Toyota Bank. Dzięki temu klienci mają możliwość uzyskania kredytu na lepszych warunkach niż w banku, mogą też negocjować zniżkę na samochód. Kredyt na samochód jest z reguły tańszy, czyli niżej oprocentowany od kredytu gotówkowego, dlatego jeśli zamierzamy kupić tylko auto jest bardziej opłacalny. Minusem kredytu samochodowego jest to, że klient jest współwłaścicielem auta, a nie jedynym jego właścicielem. Jeśli chcesz kupić auto używane, starsze niż 5-letnie, lepsza może być pożyczka gotówkowa.

Kredyt na samochód i na traktor i na łódkę

Co istotne, z pomocą kredytu samochodowego można zakupić zarówno samochód nowy i używany, ale także inne pojazdy, m.in. motocykle, traktory, quady, skutery, maszyny budowlane, kampery, przyczepy kempingowe a nawet łódź motorową. Stąd też jego inna nazwa: kredyt motoryzacyjny.

Rodzaje kredytów samochodowych i opłaty

Są aż trzy różne typy kredytów samochodowych. Standardowy, jednoratowy i balonowy. Standardowy – to kredyt, który zawierany jest na dogodny dla kredytobiorcy okres i polega na comiesięcznej spłacie rat. Minimalny okres to 6 miesięcy, a maksymalny nawet 10 lat. Nie jest wymagana wpłata własna. Kredyt jednoratowy – to kredyt promocyjny, oferowany przez tzw. banki samochodowe, np. Toyota Bank. Ten typ kredytu wymaga dużej wpłaty własnej, na przykład 50 proc., a pozostałą sumę wpłaca się po ustalonym czasie, np. po roku. Największy plus tego kredytu? Nie jest on oprocentowany. Balonowy to rodzaj kredytu samochodowego, charakteryzujący się niskimi ratami, które obejmują np. 80 proc. wartości pojazdu, a ostatnia rata stanowi w tym przypadku 20 proc. całości kwoty kredytu. Przy spłacaniu kredytu samochodowego klient ma wybór między ratą stałą lub malejącą. Oprocentowanie kredytu samochodowego z reguły wynosi od 5 do 10 proc w skali roku. Trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi jak prowizja (jednorazowa opłata za udzielenie kredytu). Wliczana jest w pierwszą ratę lub rozkłada się ją na wszystkie raty kapitałowo-odsetkowe.  Przeważnie wynosi ona od 2 do 5 proc.

Kredyt na samochód i kalkulator?

Żeby znaleźć najlepszy dla nas kredyt na samochód nie musimy chodzić od banku do banku czy salonu danej marki. Na pomoc przyszłym właścicielom aut przychodzą też dostępne w Internecie porównywarki  czy też kalkulatory kredytów samochodowych. Pozwalają one szybko znaleźć kredyt na zakup samochodu. Przy pomocy kalkulatorów kredytów samochodowych na podstawie informacji o dochodach, a także danych wybranego pojazdu, wstępnie szacowana jest zdolność kredytową i wybierane są oferty dopasowane do potrzeb i możliwości  kredytobiorcy. Możemy oczywiście skorzystać z oferty banku, w którym od lat mamy konto osobiste lub inne produkty finansowe, bo może się ona jednak okazać najkorzystniejsza.

 

Dodaj komentarz