Czym jest zdolność kredytowa?

Czym jest zdolność kredytowa? Jeśli zamierzamy starać się w banku o kredyt, zwłaszcza hipoteczny musimy wiedzieć, że to czy dostaniemy kredyt i w jakiej wysokości zależy od naszej zdolności kredytowej. Dla banku jest to sprawa najważniejsza. Zatem czym jest wspomniana zdolność kredytowa? Mówiąc najprościej: to możliwość kredytobiorcy do spłacania  zaciągniętego kredytu razem z odsetkami i spłacania go w określonych w umowie terminach.

Czym jest zdolność kredytowa? Finanse pod lupą

Zanim bank podejmie decyzję czy udzielić kredytu musi przeanalizować sytuację finansową kredytobiorcy. Bank bowiem musi być pewien, że jego potencjalny klient jest w stanie spłacać pożyczkę, a starający się o kredyt powinien zdawać sobie sprawę ze swoich możliwości finansowych. Na czym polega badanie zdolności kredytowej klienta? Najogólniej rzecz biorąc doradca finansowy porównuje nasze przychody i nasze wydatki w skali miesiąca, aby stwierdzić czy zostają nam jakieś dodatkowe środki i czy te nadwyżki wystarczą na spłatę raty kredytu. Większość banków uważa za bezpieczną sytuację, kiedy rata kredytu nie przekracza połowy wolnych przychodów miesięcznych przyszłego kredytobiorcy.

Zdolność kredytowa? To sprawdzi bank

Musimy pamiętać, że w procesie oceny naszej zdolności kredytowej bank zażąda wielu niezbędnych dokumentów i informacji. Najczęściej przy ocenie zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę: formę zatrudnienia  (preferowana jest umowa o pracę na czas nieokreślony), wysokość stałych miesięcznych dochodów i stałych wydatków, długość okresu zatrudnienia, wiek (zwykle od 18 do 65 lat), okres kredytowania (maksymalnie na 50 lat), wysokość wkładu własnego, stan cywilny, wykształcenie i status zawodowy. Sprawdzają też w BIK, czy mamy inne kredyty, a jeśli tak, to czy je spłacamy. Pamiętajmy, że starając się o kredyt sami powinniśmy realnie ocenić czy stać nas na spłacanie kredytu.

Czym jest zdolność kredytowa? To już wiesz, jeżeli chcesz solidnie prowadzić swoje finanse to zapraszamy do czytania naszego bloga. To tu poznasz wiele ciekawych informacji na temat finansów, które będziesz mógł wykorzystać w praktyce.

Dodaj komentarz