Co to jest RRSO przy pożyczce?

Co to jest RRSO przy pożyczce? Chyba każdy, a już na pewno osoba zainteresowana wzięciem pożyczki zetknęła się z określeniem „RRSO”.  Można się z nim spotkać w reklamach kredytów czy tzw. chwilówek, gdy możemy przeczytać lub usłyszeć, że RRSO wynosi np. kilkadziesiąt lub nawet kilkaset procent. Co więc kryje się pod pojęciem RRSO?

Co to jest RRSO przy pożyczce? Wsparcie w wyborze kredytu

Niewielu klientów banków czy firm oferujących szybkie pożyczki bez BIK wie, co tak naprawdę oznacza w ofercie kredytu czynnik RRSO, jak jest liczony i jak bardzo ma on wpływ na wysokość kredytu. RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, to całkowity koszt kredytu, który ponosi każdy kredytobiorca. Oprócz oprocentowania kredytu RRSO uwzględnia wszelkie dodatkowe koszty kredytu, które musimy ponieść w związku z daną pożyczką, a które spłacane są w ratach miesięcznych. Mogą być to m.in. prowizja za udzielenie kredytu., ubezpieczenia, opłaty za dodatkowe usługi (np. wizyta doradcy w domu) czy opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego. RSSO uwzględnia też wartość pieniądza w czasie i okres spłaty. Zdaniem specjalistów z dziedziny finansów, RSSO to pomocne narzędzie do porównania ofert kredytowych. Patrząc na wysokość współczynnika RRSO, klienci mogą wybrać dla siebie najatrakcyjniejszą – ich zdaniem, ofertę pożyczki.

RRSO uważaj na pułapki

Skuszony w reklamie pożyczki niskim oprocentowaniem miesięcznym, klient nie zauważa często tego, co najważniejsze, czyli RRSO, które najczęściej zapisywane jest drobnym drukiem na dole ulotki, czy też szybko wymieniane w reklamie radiowej lub telewizyjnej. RRSO jest dobrą informacją o kosztach kredytu, ale nie daje wszystkich informacji. Nie mówi na pewno, jaki jest udział pozostałych (oprócz odsetek) kosztów kredytu. Jeżeli RRSO mocno różni się od oprocentowania nominalnego, to znaczy to, że spora część kosztów została ukryta w opłatach dodatkowych. Celują w tym firmy parabankowe, które starają się ukryć rzeczywistą wysokość pożyczki. Prawo ( ustawa anty lichwiarska) nie pozwala im na zbyt wysokie oprocentowanie nominalne, więc chcą zarobić na kosztach dodatkowych – stąd też w ich ofertach bywa bardzo wysokie RRSO, różniące się drastycznie od wysokości oprocentowania nominalnego. Weźmy na przykład jedną z ofert znalezionych w Internecie. Pożyczka w wysokości 2.000 zł na 12 miesięcy z  RRSO 160%. Całkowita suma do spłaty jaka czeka pożyczkobiorcę to 3.214 zł. Są jednak pożyczki z RRSO sięgającym kilku tysięcy procent! Niektóre firmy poza bankowe kuszą ofertami z RSSO 0 % przy pierwszej pożyczce. A nuż zadowolony klient weźmie kolejną, już niestety z bardzo wysokim RRSSO chwilówkę?

Co to jest RRSO przy pożyczce? Kto pyta, nie błądzi

Jak ustrzec się przed pułapką kredytu z absurdalnie wysokim RSSO? Jeśli mamy możliwość, to pytajmy i szukajmy informacji o całkowitym koszcie kredytu. Każda instytucja finansowa powinna przedstawić nam czarno na białym: ile ostatecznie będziemy musieli oddać pieniędzy łącznie z odsetkami i wszystkimi dodatkowymi opłatami.

Co to jest RRSO przy pożyczce już nie jest dla Ciebie tajemnicą, teraz poznaj inne istotne terminy i porady związane z finansami.

Dodaj komentarz