Co to jest WIBOR i jak wpływa na kredyt

Co to jest WIBOR i jak wpływa na kredyt? Kiedy podpiszemy umowę kredytową, bank przedstawi nam harmonogram spłat i wysokość rat, które w określonych terminach będziemy zobowiązani wpłacać do banku. Niestety, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że bank nie jest w stanie przedstawić nam wysokości wszystkich rat, a także konkretnego całkowitego kosztu kredytu. Wszystko uzależnione jest bowiem od stopy WIBOR. Pojawia się pytanie czym jest stopa WIBOR i w jaki sposób wpływa na zaciągnięty przez nas Pojawia się pytanie co to jest WIBOR i jak wpływa na kredyt? Poszukajmy odpowiedzi.

Co to jest WIBOR a oprocentowanie

Oprocentowanie to jeden z najważniejszych parametrów, które wpływają na wysokość rat kredytu. Jego poziom może ulegać zmianie przez cały okres kredytowania. Na oprocentowanie składa się bowiem nie tylko marża, której wysokość jest stała, ale również zmienna stawka bazowa, czyli wspomniany we wstępie WIBOR. Na ogół jest tak, że stopa procentowa nie zmienia się przez kilka czy kilkanaście miesięcy. Należy jednak liczyć się z tym, że w ciągu roku zmiany mogą wynosić nawet kilka punktów procentowych.

Co to jest WIBOR i jak wpływa na kredyt

To, jak silnie odczujemy zmianę wartości stopy procentowej uzależnione jest od kwoty, na jaką opiewa kredyt. Im jest on większy, tym mocniej poczujemy zmiany stopy bazowej. Jak się okazuje, w praktyce stopa WIBOR obejmuje szereg stóp procentowych. Wyliczane są one codziennie, ale każda z nich odnosi się do zupełnie innego czasu trwania kredytu. W przypadku na przykład kredytów hipotecznych najczęściej pod uwagę brana jest stopa WIBOR 3. Pod tym terminem kryje się koszt trzymiesięcznej pożyczki na międzybankowym rynku.

WIBOR – zmiany

Wprawdzie stawka WIBOR może zmieniać się każdego dnia, to jednak banki aktualizują oprocentowanie kredytów o wiele rzadziej. W przypadku współczynnika WIBOR 3 nowe wartości stóp pojawiają się właśnie po kolejnych trzech miesiącach. Oznaczenie 3M stanowi więc dla kredytobiorcy jasny sygnał, że przynajmniej trzy następne raty kredytowe zostaną wyliczone, biorąc pod uwagę taką samą stawkę procentową. Dokładnie ta sama zasada obowiązuje w przypadku współczynnika WIBOR 6M (w tym samym oprocentowaniu będzie sześć kolejnych rat).

Znalezienie odpowiedzi na pytanie co to jest WIBOR i jak wpływa na kredyt nie okazało się trudne.

Dodaj komentarz