Czym jest kredyt dedykowany?

Kredyt dedykowany jest to rodzaj kredytu, który przeznaczony jest najczęściej na konkretny zakup. Celem kredytu dedykowanego może być na przykład kupno samochodu, sfinansowanie wakacji lub kursu prawa jazdy. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, w przypadku którego nie ma znaczenia cel na jaki jest zaciągany, w przypadku kredytu dedykowanego cel przeznaczenia środków jest wyraźnie określony.

Czym kredyt dedykowany różni się o gotówkowego?

Czy jednak taki kredyt dedykowany różni się od zwykłego kredytu gotówkowego? A może jest to kolejna marketingowa sztuczka banków, które na siłę próbują urozmaicić swoją ofertę nadając nazwy produktom, które tak naprawdę niczym się od siebie nie różnią?

Odpowiedź na wyżej postawione pytanie nie jest jednoznaczna. Warto podkreślić, że oprócz celu kredyt dedykowany może dotyczyć określonej grupy odbiorców, na przykład grupy zawodowej. W tym przypadku, w przeciwieństwie od kredytu gotówkowego, jest on faktycznie bardziej „skrojony na miarę”, w porównaniu do kredytów gotówkowych dostępnych zwykłym śmiertelnikom.

Za przykład mogą posłużyć tutaj kredyty dedykowane przedstawicielom wolnych zawodów, do których banki zaliczają na przykład lekarzy, adwokatów czy informatyków. Tego typu kredyty wyróżniają się zazwyczaj atrakcyjniejszymi warunkami finansowymi oraz ograniczeniem do minimum niezbędnych formalności.

Kredyt dedykowany na konkretny cel

A co z kredytami dedykowanymi konkretnym celom? Bardzo często oprócz nazwy taki typ kredytów niewiele różni od zwykłych kredytów gotówkowych. Różnica polega jedynie na tym, że w przypadku kredytu dedykowanego zobowiązani jesteśmy przedstawić dowody, że środki, jakie pozyskaliśmy przeznaczyliśmy na zawarty w umowie cel.

Bywa jednak różnie i wszystko zależy od ofert konkretnego banku oraz przeznaczenia kredytu. Jeśli przyjrzeć się na przykład kredytom dedykowanym na zakup samochodu, to te kredyty są zazwyczaj niżej oprocentowane, gdyż bank uzyskuje dodatkowe zabezpieczenie w postaci zakupywanego samochodu, którego do momentu spłaty zadłużenia jest faktycznym właścicielem.

Przez to procedura zaciągania tego typu kredytu bywa dłuższa i bardziej skomplikowana niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego, który bywa droższy, ale jednocześnie możemy uzyskać go szybciej oraz od samego początku jesteśmy właścicielami zakupionego pojazdu.

Dodaj komentarz