Czy pożyczki w parabankach są opłacalne?

Obecny rynek produktów finansowych zalewany jest ofertami pożyczek oferowanych przez instytucje zwane parabankami. Bardzo często taka forma zaciągnięcia pożyczki jest jedyną możliwością dla osób, które w tradycyjnych bankach na zaciągnięcie kredytu nie miałyby szans.

Pożyczki w parabankach nie jest tanio

Parabanki kuszą więc łatwością oraz szybkością zaciągnięcia pożyczki podkreślając, że wszelkie formalności ograniczone są do minimum. Zanim jednak zdecydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania w parabanku, powinniśmy mieć świadomość, że tego typu pożyczki są zazwyczaj znacznie droższe od kredytów zaciąganych w tradycyjnych bankach.

Najlepszym sposobem, aby przekonać się, jaki jest rzeczywisty koszt zaciąganej przez nas pożyczki, jest porównanie jej oprocentowania rzeczywistego (RRSO) z tym jakie oferują banki tradycyjne. Niestety w większości rankingów koszty zaciągnięcia pożyczki w parabankach są znacznie wyższe niż pożyczek bankowych.

Pożyczki w parabankach uwaga na dodatkowe opłaty

Analizując koszty pożyczki należy pamiętać o tym, że niejednokrotnie parabank kuszący nas niskim oprocentowaniem czy niską ratą kredytu, realne koszty ukryje w pozostałych opłatach, takich jak na przykład prowizje. Częstym sposobem stosowanym przez parabanki – w celu podwyższenia kosztów pożyczki – są horrendalne kwoty, jakie jesteśmy zobowiązani płacić, w przypadku opóźnienia ze spłatą kredytu. Nawet jeden dzień zwłoki generować może w tym przypadku olbrzymie koszty.

Pożyczki w parabankach na co również zwrócić uwagę?

Zastanawiając się nad zaciągnięciem pożyczki w parabanku należy wziąć także pod uwagę jeszcze jeden fakt. Parabanki, w przeciwieństwie do banków, nie są objęte ustawą „Prawo Bankowe”, co dla klienta oznacza mniejszą ochronę prawną z uwagi na ograniczony nadzór nad tego typu instytucjami. Zanim zaciągniemy pożyczkę warto sprawdzić parabank na stronach Komisji Nadzoru Finansowego, na której możemy znaleźć listę nieuczciwych i działających nielegalnie podmiotów.

 

Dodaj komentarz