Czy mogą zabrać 500 plus za niepłacenie rat do banku

Comiesięczne wypłaty świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus pozwoliły wielu polskim rodzinom wyplatać się z długów, zacząć spłacać kredyty  i uniknąć zaciągania kolejnych wysoko oprocentowanych „chwilówek”. Pozostaje jednak pytanie, co z tymi kredytobiorcami, którzy otrzymują wsparcie w postaci 500 zł na dziecko a nie są w stanie płacić kolejnych rat bankowi i grozi im postępowanie egzekucyjne.

Komornik a 500 plus

Czy komornik może zabrać im świadczenie? Odpowiedź brzmi: nie może. Pieniądze z rządowego programu Rodzina 500 plus są wolne od zajęć komorniczych i sądowych. Komornik nie może więc zabrać pieniędzy wypłacanych z tego programu np. na poczet spłaty długów bankowych. Świadczenia otrzymywane na dzieci w ramach programu Rodzina 500 plus nie wpływają też na wysokość alimentów.

Bezpieczne na subkoncie

Aby uniknąć problemów z tym związanych rząd wprowadził specjalne subkonta bankowe – bezpłatne, wyodrębnione rachunki rodzinne dla osób pobierających świadczenia wychowawcze, do których komornicy prowadzący egzekucję z rachunku bankowego nie mają dostępu. Po wejściu w życie programu rządowego Rodzina 500 plus zdarzały się bowiem sytuację, że komornicy nie wiedzieli czy zajmują konta, na które wpływały pieniądze z programu 500 plus. Otwarcie, prowadzenie i wypłaty z konta rodzinnego są bezpłatne. Co trzeba zrobić by mieć subkonto rodzinne chronione przed komornikiem? Warunkiem założenia takiego rachunku jest przedłożenie bankowi zaświadczenia wystawionego przez jednostki wypłacające świadczenia, czyli np. MOPS lub GOPS i zawierające numery rachunków bankowych, z których te świadczenia są wypłacane.

Dodaj komentarz